Bradavice spôsobuje vírus, ktorý sa nazýva ľudský papilomavírus (HPV) a ktorý infikuje vrchnú vrstvu kože. Existuje viac ako 100 rôznych typov HPV a tieto vírusy sú veľmi nákazlivé. Aj keď sú kmene vírusu, ktoré spôsobujú bradavice, neškodné, môžu byť nevzhľadné a niekedy spôsobujú nepohodlie.
Bradavice môžu tiež spôsobovať rozpaky v spoločenských situáciách, čo môže byť ťažké najmä pre deti a dospievajúcich. Ak sa vaše dieťa nakazilo bradavicami, môžete mu pomôcť tým, že si prečítate viac o príčinách a príznakoch bradavíc, ako aj o dostupnom ošetrení.
Prečo sa bradavice vyskytujú častejšie u detí?
Bradavice sa môžu ľahko preniesť na inú osobu priamym kontaktom kože s kožou alebo prostredníctvom infikovaných kožných buniek na neživých predmetoch, ako sú uteráky, podlaha v sprche alebo hračky. Vírus sa do tela dieťaťa dostane cez lézie v koži a o niekoľko mesiacov neskôr prepukne vo forme bradavíc. Avšak bradavice sa nevyvinú u každého, kto sa dostane do kontaktu s vírusom. Deti sú náchylnejšie na infekciu vírusom HPV, pretože ich imunitný systém nie je úplne vyvinutý a majú tiež tendenciu mať viac rezných rán a škrabancov ako dospelí.
Aké sú príznaky bradavíc u detí?
Vírus HPV je spočiatku nečinný a infekcia sa prejaví až po tom, ako bradavica začne rásť. Vírus má priemernú inkubačnú dobu dva až šesť mesiacov. Po prepuknutí vírusu sa vytvorí dodatočná vrstva tvrdej kože, čo má za následok vyvýšený výrastok, ktorý vyzerá ako malý karfiol a zvyčajne má drsný povrch. Okraje bradavice sa často javia ako tvrdé, zatiaľ čo stredná časť je mäkšia a niekedy má drobné čierne bodky.
Tieto bodky sú drobné krvné cievy, ktoré zásobujú bradavicu živinami. Bradavice sú zvyčajne okrúhle alebo oválne a majú priemer 1 až 10 mm. Farba bradavíc a verúk – bradavíc, ktoré rastú na chodidlách – môže byť od bielej až po hnedošedú. Ak spozorujete príznaky bradavíc u detí, mali by sa okamžite ošetriť, pretože môže trvať dva roky alebo aj viac, kým bradavice samy zmiznú a infekcia by sa medzitým mohla rozšíriť na ostatných.