Bradavice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), relatívne neškodný vírus, ktorý sa do tela dostáva cez porušenú a suchú kožu. Vírus infikuje bunky, ktoré tvoria vonkajšiu vrstvu kože, a do dvoch až šiestich mesiacov prepukne vo forme bradavíc alebo verúk.
Existujú dva hlavné spôsoby nákazy bradavicami:
- Priamy kontakt. Bradavice sa môžu šíriť z človeka na človeka podaním ruky alebo iným kontaktom kože s kožou. Bradavice sa môžu šíriť z jednej časti tela na druhú aj tak, že sa dotknete existujúcej bradavice a potom sa dotknete porušenej kože na inom mieste tela.
- Nepriamy kontakt. Bradavice sa môžu preniesť dotykom s neživými predmetmi, ktoré boli v kontakte s infikovanou osobou, ako napríklad uterák, holiaci strojček alebo vlhká podlaha v kúpeľniach alebo na verejných priestranstvách, kde sa bežne chodí naboso.
Kto môže dostať bradavice?
Vírus HPV je veľmi nákazlivý, ale kontakt s vírusom nemusí vždy viesť k vzniku bradavíc. Toto je koncepčný model vystavenia HPV, ktorý ukazuje, že teoretická miera vystavenia HPV sa znižuje smerom od jadra von.
Deti a osoby so zníženou imunitou
Bradavice môže dostať ktokoľvek a odhaduje sa, že nakazených je 10 % populácie. Ak je však váš imunitný systém oslabený v dôsledku ochorenia, je pravdepodobnosť nákazy bradavicami vyššia. Deti majú tiež vyššie riziko vzniku bradavíc, pretože ich imunitný systém nie je úplne vyvinutý. Až jedna tretina všetkých detí vo veku od 4 do 12 rokov je postihnutá bradavicami¹.
Šírenie v rodine
Podľa holandského klinického skúšania1 existuje u detí, ktoré majú v rodine člena s bradavicami, zvýšené riziko, že sa nakazia.
Škola a škôlka
Miera vystavenia HPV v škole prispieva k vzniku bradavíc u školákov. V dôsledku toho je v krajinách, kde je navštevovanie škôlok rozšírenejšie, vyššia miera výskytu bradavíc u detí.
Životný štýl
Bradavice sa šíria uvoľňovaním kožných buniek, ktoré sú infikované vírusom. V prípade kúpeľní a verejných priestorov, kde sa zvyčajne chodí naboso, ako sú šatne a bazény, sa preto zvyšuje riziko nákazy. Prevencia pred bradavicami: Dodržiavaním týchto pokynov môžete minimalizovať riziko nákazy vírusom HPV:
- Nedotýkajte sa bradavíc. Pravidelne si umývajte ruky, ale nie nadmerne. Ak ste sa dostali do kontaktu s vírusom, môžete ho zmyť skôr, ako sa dostane na porušenú kožu.
- Riadne si osušte ruky a používajte hydratačný krém. Osušením rúk a použitím hydratačného krému predídete ich vysušeniu a citlivosti na vírus HPV.
- Nezdieľajte spoločnú obuv. HPV sa môže nachádzať v obuvi a ponožkách nositeľov.
- Nezdieľajte predmety osobnej hygieny. Uteráky, holiace strojčeky, dezodoranty, kozmetika a mnohé ďalšie osobné predmety môžu tiež prenášať vírus HPV.
- Vyhýbajte sa obhrýzaniu nechtov. Obhrýzanie nechtov môže spôsobiť praskliny v koži, cez ktoré môže vírus preniknúť.
- Udržujte si dobrý zdravotný stav. Silný imunitný systém je najlepšou obranou proti bradaviciam a verukám.
- Vyhnite sa chôdzi naboso na verejných priestranstvách. Ak ste pravidelným návštevníkom posilňovne alebo verejných bazénov, nosenie žabiek alebo inej obuvi s gumovou podrážkou by mohlo zabrániť vzniku verúk.